KUCHYŇSKÉ DŘEZY A BATERIE

Materiál dřezu

Nerezové dřezy

Nerezový dřezNerez má mnoho vynikajících vlastností, díky kterým je ideálním materiálem na výrobu kuchyňských dřezů. Pro nerezové dřezy je jedním z nejdůležitějších parametrů kvality, kromě složení, i tloušťka oceli, ze které je dřez vyroben. Tloušťka má velký vliv na konečnou pevnost a tuhost nerezových dřezů. Od tloušťky nerezu se odvíjí hloubka dřezu – čím je plech silnější, tím hlubší vanička se z něho dá vylisovat. Tloušťka materiálu ovlivňuje i pevnost odkapávací plochy a stálost vzhledu dřezu po dlouhodobém užívaní. V současnosti existuje množství nerezových dřezů, které splňují ty nejnáročnější požadavky, pokud jde o kvalitu, funkčnost a design.


Povrchové úpravy

Výhody nerezového dřezu

Nadčasová klasika - Díky svému neutrálnímu zabarvení se dá nerez integrovat do každého kuchyňského prostředí. I po letech působí tento materiál vysoce kvalitně a brilantně.

Nerezavějíci - Nerez je na základě svých materiálových vlastností v podstatě nerezavějící.

Tepelně rezistentní a barevně stálý - Nerez je absolutně odolný vůči teplotám. Ani přímé, dlouho působící sluneční záření nezmění barvu ani strukturu tohoto vznešeného materiálu.

Hygienický - Metalický povrch nerezu je hladký a bezpórovitý. Díky tomu se na něm nečistoty a baktérie zpravidla jen velmi těžko usazují nebo rozmnožují.

Odolný - Vysoce kvalitní nerez je přirozeně velmi odolný vůči domácím kyselinám (jako např. ocet či kyselina citrónová). Kromě toho je nerez odolný i vůči skvrnám, které se mohou tvořit např. po kávě nebo ovoci či zelenině.

Lehká údržba - Nerez si i při minimální péči zachovává i po desetiletích svou hodnotu a brilantnost. Udržuje se pomocí běžných čisticích prostředků používaných v domácnosti. Čas od času je vhodné použít speciální čisticí prostředek.


Granitové dřezy

granitový dřezGranitové dřezy jsou v současnosti vyhledávaným typem kuchyňských dřezů, a to díky výborným funkčním ale i estetickým vlastnostem – pestrou škálou nabízených barev a tvarů.

Materiál – granit, ze kterého jsou dřezy vyrobené, zajišťuje jejich odolnost vůči vysokým teplotám, poškrábání, oděru a usazování nečistot. Granitové dřezy se vyrábějí z přibližně 80 % drceného kamene (křemen, žula), 15 % pojiva a 5 % barviva a jsou v celém objemu homogenní. Povrch granitových dřezů je kamenitý, hedvábný a jemně pórovitý. Použité pojivo při výrobě dřezu má veliký vliv na vlastnosti dřezu. Při výrobě se používá buď akrylátové, nebo polyesterové pojivo. Dřezy s akrylátovým pojivem jsou dražší, kvalitnější a mají daleko lepší mechanické vlastnosti, než levné dřezy s polyesterovým pojivem od Polských, Slovinských a Litevských výrobců.


Vzorník


Výhody granitového dřezu

Moderní design a barevnost – Granitové dřezy působí svěže a moderně. Díky pestré škále barev vytvářejí mnoho možných kombinací barevného sladění dřezu s pracovní deskou a kuchyňskou baterií.

Tepelně rezistentní a barevně stály - Granitové dřezy odolávají opakovaným změnám horkých a studených tekutin a nádob. Jsou odolné vůči teplotám do 280 °C. Dřezy časem nevyblednou a neztrácejí svou barvu ani působením slunečního světla nebo vody. Granitové dřezy, včetně světlých odstínů, jsou při správné údržbě odolné vůči skvrnám od různých jídel a nápojů. Tmavé odstíny dřezů jsou odolné vůči usazeninám vodního kamene a vytváření bílých skvrn.

Hygienický – Některé granitové dřezy mají antibakteriální složení, díky Iontům stříbra, které zabraňují usazování a růstu bakterií a plísní.

Odolný – Povrch granitových dřezů odolává mechanickému poškození bez naštípnutí, lomu či jiným následkům. Struktura granitu zároveň zajišťuje odolnost dřezů vůči běžně používaným chemickým přípravkům a saponátům.

Lehká údržba – Granit je lehce udržovatelný běžnými chemickými přípravky na údržbu dřezů. Nízká pórovitost materiálu brání proniknutí nečistot do povrchu dřezu a tak jsou například i skvrny od červeného vína nebo červené řepy lehce odstranitelné.


Kompozitní dřezy

Kompozitní dřezKompozitní dřezy jsou vyráběny ze speciálního syntetického materiálu SMC – sheet moulding composite. Kompozit se vyrábí na bázi nenasycených polyesterových živic se speciálními minerálními plnivy. Lisuje se do uzavřených nádob při vysoké teplotě a tlaku. Kompozitní dřez má povrch vyztužený příměsí skleněných vláken, které zajišťují jeho mimořádnou pevnost a odolnost proti nárazům. Vyznačuje se též lehkostí, recyklovatelností a jeho povrch je antibakteriální. Kompozitní dřezy jsou cenově dostupnou alternativou s vlastnostmi a moderním vzhledem granitových nebo keramických dřezů.


Tectonite vzorník


Výhody kompozitního dřezu

Čistota tvarů a lehkost – Krásně čisté linie a vizuální lehkost předurčují kompozitní dřez jako ideální pro moderní a nadčasovou kuchyň. Dřez se vyrábí v několika barevných odstínech, díky čemu je možné elegantní sladění s každou kuchyňskou pracovní deskou.

Odolný vůči teplu – Kompozitní dřez je schopný odolávat náhlým teplotním změnám s rozdílem 100 °C bez jakýchkoli následků a známek poškození. Krátkodobě odolává teplotám až do 300 °C. Při odstavení rozpáleného nádobí na odkapávací plochu dřezu nedochází k žádným změnám zabarvení, k poškození ani otiskům.

Hygienický – Povrch kompozitních dřezů je absolutně neporézní, tedy nevsakuje žádné látky a lehce se udržuje. Zároveň je antibakteriální a hygienicky nezávadný.

Odolný – Kompozitní dřez je ze všech typů kuchyňských dřezů nejvíc odolný vůči nárazům a úderům. Ani pád těžkého předmětu na dřez nezanechává díky pevnosti dřezu žádné škrábance, praskliny ani trhliny. Speciální povrchová úprava dřezu zajišťuje odolnost vůči oděrům, mechanickému poškození, usazování nečistot, chemikáliím a kyselinám obsaženým v potravinách a čisticích prostředcích běžně používaných v kuchyni.

Lehká údržba – Díky neporéznímu povrchu kompozitních dřezů, který zabraňuje usazování jakýchkoli nečistot, je údržba dřezu mimořádně nenáročná a nevyžaduje žádné speciální čisticí prostředky. Běžným čištěním a péčí si kompozitní dřez i po letech zachová svou původní barvu, čistotu a jemně matný vzhled.


Keramické dřezy

Keramický dřezKeramické dřezy představují nadčasové spojení přírody a designu. Vyznačují se nápaditostí, elegancí a vysokou odolností vůči následkům běžného používání – škrábancům a oděrům, vysoké teplotě, skvrnám a běžným chemickým prostředkům.

V současnosti jsou keramické dřezy k dispozici nejen v bílé a lesklé barvě, ale i v matném provedení a několika barevných odstínech. Ve spojení velkého výběru barev a různých tvarových možností tak vzniká široké spektrum pro výběr toho správného keramického dřezu.


Výhody keramického dřezu

Přírodní elegance - Keramické dřezy se vyznačují nadčasovou elegancí a hladkými formami v atraktivních barvách. Klasický vzhled keramických dřezů vhodně doplní nejen rustikální, ale díky současné tvarové a barevné variabilitě i každou moderní kuchyň.

Odolný vůči teplu a barevně stálý - Keramický dřez je mimořádně odolný vůči vysokým teplotám. Keramika se vypaluje při teplotě nad 1200 °C, položení rozpáleného nádobí na dřez proto vůbec není na škodu. Barevná povrchová úprava je odolná vůči skvrnám a působení slunečního světla, časem nežloutne a dřez si tak i po mnoha letech zachovává svěží barevný vzhled.

Hygienický - Keramický dřez představuje kompaktní kus bez spojovacích spár s neporézní glazurovanou povrchovou úpravou. Povrch keramiky je hygienický a zdravotně nezávadný, odolný vůči skvrnám, chemikáliím a pachům.

Odolný - Keramika je výjimečně odolná vůči působení silných chemikálií, díky čemuž je používaná v prostorách vyžadujících vysokou chemickou odolnost, jako jsou např. laboratoře. Žádný z běžně používaných domácích chemických prostředků jí proto nepoškodí. Keramické dřezy mají zároveň vysoký stupeň odolnosti proti nárazům a poškrábaní.

Lehká údržba – Keramické dřezy mají hladké kontury a jemný povrch, odolný vůči skvrnám, škrábancům, chemikáliím a vysokým teplotám, proto je jejich údržba mimořádně nenáročná. Na každodenní čištění tak postačí měkký, vlhký hadřík a jemný čisticí prostředek.