KUCHYŇSKÉ DŘEZY A BATERIE

Orientace a uložení dřezu v desce

1. Orientace dřezu

Orientace hlavní vaničky dřezu je dalším důležitým faktorem při jeho výběru. Některé dřezy jsou oboustranné, tedy univerzální, a je jedno jak je při montáži do pracovní desky otočíme. Jsou však i takové dřezy, které kvůli umístění výpusti nebo svému designu není možné libovolně otočit. Takové dřezy se vyrábějí ve dvou variantách a označují se jako pravé nebo levé, podle toho, na které straně je hlavní vanička dřezu.

Oboustranné dřezy

Tyto dřezy mají univerzální design a dají se otočit na pravou i levou stranu. Zpravidla nemají zhotovený otvor pro baterii, popř. mají zhotovené otvory na obou stranách, jeden pro baterii a druhý pro excentr.

Oboustranné dřezy

Pravé & levé dřezy

Tyto dřezy jsou vyráběny ve dvou variantách – v pravé a levé. Není možné je otáčet kvůli umístění výpustě nebo jejich specifickému designu. Zpravidla již mají zhotovený otvor pro baterii.

pravý a levý dřez


2. Uložení dřezu v pracovní desce

Kuchyňské dřezy je možné namontovat do pracovní desky na několik způsobů. Při výběru dřezu je důležité vědět, jakým způsobem se zasadí do pracovní desky. Většina dřezů je určena výhradně na jeden typ montáže, existují však i dřezy, zejména nerezové, které je možné namontovat do pracovní desky více způsoby.

Na pracovní desku

Horní uloženíPoložení dřezu na pracovní desku je nejčastějším způsobem montáže kuchyňských dřezů. Dřez se usadí shora do výřezu v pracovní desce. Jde o rychlé a jednoduché zabudování dřezu. Tento způsob montáže je vhodný pro všechny typy pracovních desek.


Do roviny s pracovní deskou

IntegrovanéPři tomto typu montáže se dřez ukládá do drážky vyfrézované v pracovní desce a spojuje se pomocí mechanických úchytů a utěsnění silikonem. Obvodový lem dřezu je tak v rovině s pracovní deskou. Tento typ montáže je vhodný pro pracovní desky z přírodního nebo umělého kamene a kompozitních materiálů.


Pod pracovní desku

SpodníPři montáži dřezu pod pracovní desku se dřez připevní pomocí speciálních úchytů zespodu na pracovní desku a zapečetí se těsnicím materiálem. Lem dřezu tak tvoří pracovní deska. Takováto montáž je vhodná pro pracovní desky z přírodního nebo umělého kamene, keramiky, skla a kompozitních materiálů.


Přesahová montáž

PřesahovýDruhá varianta klasického horního uložení. Nerezový dřez se položí shora do výřezu na pracovní desce, avšak vrchní lem dřezu tvoří na pracovní desce jen velmi nepatrný přesah, vysoký jen tloušťkou nerezového plechu. Tento způsob montáže je vhodný pro všechny typy pracovních desek.


Celoplošná montáž

CeloplošnýJde o tradiční montáž kuchyňského dřezu, kdy dřez úplně nahrazuje pracovní desku v celé své šířce. Dřezy mají šířku 60 cm. Tento způsob montáže dřezu je vhodný pro všechny typy pracovních desek.